Seriale są niemal nieodłączną częścią życia codziennego większości Polaków, dlaczego tak się dzieje? Być może jest to spowodowane przyzwyczajeniem, a może chęcią średnio godzinnego odpoczynku i oderwania się od rzeczywistości i przeniesienia się do świata fikcyjnego? Może potrzeba utożsamienia się z popularnymi bohaterami ? A może po prostu też potrzebą zrelaksowania się, doświadczenia rozrywki? 

Takowej z pewnością można doświadczyć oglądając znany chyba choćby ze słyszenia niemal wszystkim – serial „Świat Według Kiepskich”, a więc polski serial komediowy – sitcom,  początkowo reżyserowany przez Okiła Khamidowa, a później w reżyserii Patricka Yoki,  produkowany przez ATM dla telewizji Polsat, wymyślony został w roku 1997 przez Aleksandra Sobiszewskiego, Janusza Sadzę oraz Igora Nurczyńskiego. Trzy pierwsze odcinki powstały zimą na przełomie lat 1998/1999. Serial ten jest emitowany od 16 marca 1999 jest drugim polskim serialem, jeśli chodzi o najdłużej emitowany serial.

Głównym jego przesłaniem jest piętnowanie różnych wady jak lenistwo, czy egoizm ale też stereotypowy model życia polskiej rodziny, poprzez posługiwanie się prostym humorem oraz nadto niekiedy zabawnym językiem bohaterów. Zarówno premierowe odcinki, jak również  powtórki gromadzą przed telewizorami średnio 2,5–3 mln widzów, co jest naprawdę imponującym wynikiem. Akcja serialu rozgrywa się we wrocławskiej kamienicy.

Kim jest Ferdynand Kiepski – postać znana choćby tylko ze słyszenia niemal wszystkim Polakom? 

Jest  to postać fikcyjna-  główny bohater opisywanego wyżej serialu. Rolę tę odtwarza słynny polski aktor – Andrzej Grabowski.

Na początku planowano, by w Ferdynanda miał wcielał się Andrzej Gałła – grający w tymże serialu prezesa Kozłowskiego, który to wygrał casting . Jednak szefowie Polsatu podjęli decyzję, iż potrzebny jest bardziej znany aktor. Propozycję w tej kwestii wówczas złożono Januszowi Rewińskiemu który jednak – zapoznawszy się ze scenariuszem  – nie przyjął jej. Kandydatem na odtwórcę głównej postaci, branym pod uwagę był też Ryszard Kotys, jednak  z powodu wieku zaproponowano mu rolę Mariana Paździocha, którego to odtwórcą jest po dzień dzisiejszy. Ostatecznie rolę otrzymał Andrzej Grabowski. Według pierwszego scenariusza Kiepski miał nosić imię Ludwik, które to nie spodobało się Grabowskiemu,a więc zmieniono je na imię Ferdynand.

Ferdynand Kiepski, jako syn Romana, natomiast w serialu zwykle nazywany Ferdkiem, jest on głową rodziny Kiepskich. Mieszka razem ze swoją rodziną w starej kamienicy przy ulicy Ćwiartki 3 przez 4 na wrocławskim osiedlu Kosmonautów. Jego żona to Halina, z którą to ma dwoje dzieci: syna Waldemara  oraz córkę Mariolę. Ich domownikiem była również ego teściowa Rozalia- matka Haliny której próbował zazwyczaj ukraść rentę bądź lubił dokuczać. Ma on także brata Stanisława, który to mieszka w USA.

Ferdek jest z natury niezwykle leniwy, ponadto nie chce się przemęczać oraz podjąć stałej pracy , gdyż twierdzi, że praca jest prymitywnym sposobem spędzania wolnego czasu oraz,  że w Polsce nie ma pracy dla ludzi z jego wykształceniem. Jako cel obrał sobie zdobycie dużej ilości pieniędzy najmniejszym wysiłkiem. Jego ulubione zajęcie jest to oglądanie telewizji, przede wszystkim piłki nożnej oraz programów informacyjnych. Uwielbia piwo o nazwie Mocny Full  oraz wódkę, pali też papierosy Kiepy i kibicuje Śląskowi Wrocław.

Jako, że serial choć nie pozbawiony prymitywnych tekstów, potrafi bawić i śmieszyć, to główny bohater i jego kultowe teksty są znane niemal z całym kraju, co ciekawe, znają go także niekiedy osoby z wysokim wykształceniem, czy pozycją zawodową. Zdarza się, iż jego wątki są poruszane w śmiesznych bądź ironicznych sytuacjach, związanych zwłaszcza z bezrobociem, czy brakiem wykształcenia oraz przede wszystkim lenistwem. Mało tego śmiało można stwierdzić, że bohater grany przez Andrzeja Grabowskiego -czyli Ferdynand Kiepski, stał się w Polsce synonimem bezrobocia.

Wiele interesujących polskich i zagranicznych seriali oraz filmów dostępnych jest na stronie http://www.kinoman.co/ – zostań prawdziwym kinomanem.

http://www.alotti.pl/wp-content/uploads/2017/04/puszka1-1024x576.jpghttp://www.alotti.pl/wp-content/uploads/2017/04/puszka1-150x150.jpgSebastianBiznesSeriale są niemal nieodłączną częścią życia codziennego większości Polaków, dlaczego tak się dzieje? Być może jest to spowodowane przyzwyczajeniem, a może chęcią średnio godzinnego odpoczynku i oderwania się od rzeczywistości i przeniesienia się do świata fikcyjnego? Może potrzeba utożsamienia się z popularnymi bohaterami ? A może po prostu też...