Mogłoby się wydawać, że sieć franczyzowa jest dobrym pomysłem na rozwój dla wszystkich firm. Nic bardziej mylnego – franczyzodawcy, podobnie jak franczyzobiorcy, muszą spełnić określone wymagania, by franczyza była dla nich opłacalna.

Nie tylko prowadzenie własnej działalności w formie franczyzy, ale również rozwój firmy dzięki stworzeniu sieci franczyzowej jest w dzisiejszym biznesie bardzo popularne. Warto jednak zastanowić się, czy ta forma prowadzenia zysków przeznaczona jest dla wszystkich firm i przedsiębiorców. Podobnie jak franczyzobiorcy, także franczyzodawcy muszą posiadać określone cechy, by sprostać wyzwaniom, jakie niesie ze sobą stworzenie skutecznej i dynamicznej sieci franczyzowej.

Zwróć uwagę na ryzyko

Jeżeli chcesz stworzyć sieć franczyzową i myślisz o takiej formie rozwoju własnej firmy, to wcześniej – i to w pierwszej kolejności – należy przeanalizować związane z tym ryzyko. Jeśli zatem istnieje możliwość, że franczyzobiorca wykorzysta udostępnione mechanizmy i narzędzia do realizowania swoich potrzeb poza rozwijanym systemem franczyzowym, to powinniśmy zacieśnić wszelkie luki.

Oczywistym jest, że tworzenie sieci franczyzowej jest odradzane wówczas, kiedy nie jesteśmy w stanie pozyskać na to dodatkowych funduszy lub po prostu firmę nie stać na taką formę rozwoju. Warto również uwzględnić fakt, że nie zaleca się tworzenia sieci franczyzowej wtedy, kiedy będzie generował straty i rozwijał się nieadekwatnie do postawionych oczekiwań.

Przed rozpoczęciem działań franczyzowych warto przeanalizować powyższe punkty, dzięki czemu możemy zminimalizować ryzyko poniesienia ewentualnych strat. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że równie ważne jest dopieranie odpowiednich kandydatów na franczyzobiorców, to znaczy takich, którzy charakteryzują się odpowiednimi cechami.

Przekonaj się, na czym polega franczyza – baza firm, informacje, porady

Co zyskasz dzięki sieci franczyzowej?

Dzięki stworzeniu sieci franczyzowej oraz wykreowaniu przyjaznego środowiska dla prowadzenia działalności pod znakiem twojej firmy przez innych przedsiębiorców możesz zyskać potężny impuls do rozwoju – nie tylko comiesięczne przychody z tytułu franczyzy, uregulowane ponadto w zapisach umowy franczyzowej i zazwyczaj wyrażane w procentach, ale również możliwość przyjmowania wielu klientów oraz pojawienia się w nowych miastach.

Jeżeli przeanalizowaliśmy już ryzyko, to warto wówczas dobrać najlepszą formę udzielania licencji na wykorzystywanie naszych znaków towarowych. Dostępne są takie rodzaje franczyzy jak między innymi franczyza wielokrotna, bezpośrednia, konwersyjna czy subfranczyza.

Inwestycja w sieć franczyzową jest bardzo korzystna dla firm, które z powodzeniem utrzymują się na rynku przez dłuższy czas i osiągają sukcesy. Podsumowując, rozwijanie czy tworzenie sieci franczyzowej jest korzystne wówczas, gdy mamy na to przeznaczone środki i wiemy, jak dany system powinien wyglądać; czym powinien się charakteryzować i w jaki sposób zacieśnić go na tyle, by korzystanie poza siecią z mechanizmów i narzędzi, ogólne know-how, nie było możliwe.

http://www.alotti.pl/wp-content/uploads/2017/09/biznes10-1024x682.jpghttp://www.alotti.pl/wp-content/uploads/2017/09/biznes10-150x150.jpgSebastianBiznesMogłoby się wydawać, że sieć franczyzowa jest dobrym pomysłem na rozwój dla wszystkich firm. Nic bardziej mylnego – franczyzodawcy, podobnie jak franczyzobiorcy, muszą spełnić określone wymagania, by franczyza była dla nich opłacalna. Nie tylko prowadzenie własnej działalności w formie franczyzy, ale również rozwój firmy dzięki stworzeniu sieci franczyzowej jest w...