W dyskusjach akademickich raz za razem występują dowody oznaczające pewnego typu troski o przyszłość profesji w większości krajów. O ile obecnie to może nie być jeszcze kłopotem, o tyle za kilkanaście lat roboty funkcjonujące wg algorytmów mogłyby okazać się o wiele lepszymi pracownikami niż kadra pracownicza. Jak w stosunku do tego zapowiada się przyszłość dla ludzi?

Aktualnie mówi się, iż w nieoddalonej perspektywie zniknie aż kilkaset profesji. Praca realizowana przez osoby zatrudnione będzie zastąpiona pracą maszyny. Największe niebezpieczeństwo dotyczy z pewnością tych zawodów, które nie wymagają wyższych umiejętności. Osoby zarządzające firmami, opierającymi się na fizycznej pracy swoich pracowników, stopniowo zaczynają wprowadzać do powszechnego funkcjonowania maszyny. Warto położyć nacisk na to, dlaczego to podejście jest tak korzystne dla pracodawców.

Wydaje się, iż wykorzystywanie algorytmizowanych robotów w swej pracy jest niezmiernie kosztowne. Jest to słuszny pogląd, jednakże warto zaakcentować, iż inwestycja ta może w szybki sposób opłacić się, dlatego że produktywności maszyny nie można porównywać z efektywnością zatrudnionej osoby. Robot nie wymaga wolnych dni, też nie choruje, może pracować z taką samą efektywnością przez dwadzieściacztery godziny. To właśnie z takich powodów praca maszyny mogłaby być niebezpieczna dla osób pracujących na niższych stanowiskach w tym sensie, iż ci nie mogliby odnaleźć pracy.

Niedawno dyskutowało się donośnie o propozycji wprowadzenia specjalnego podatku od pracy robotów, dlatego że może to jakimś sposobem zwolnić kradzież pracy robotów. Posiada to swych sympatyków a także oponentów, ale objawia jeden kluczowy aspekt – maszyny będą wykorzystywane coraz częściej w różnego typu pracy oraz przez menedżerów zajmujących się m.in. przemysłem.

Warto podkreślić, iż kadra pracownicza nie będzie podmieniona całkowicie przez roboty. Nieustannie będzie bardzo wartościowa doświadczona osoba do obsługiwania ich i monitorowania, a więc nie jest tak, iż pozanikają zawody w ogóle. Mówi się również, iż za jakiś czas ludziom w zupełności wystarczy 4-godzinny dzień pracy, dlatego że większość akcji wykonywana będzie za sprawą innowacyjnych technologicznie maszyn.

http://www.alotti.pl/wp-content/uploads/2017/06/robot10-1024x533.jpghttp://www.alotti.pl/wp-content/uploads/2017/06/robot10-150x150.jpgSebastianBiznesW dyskusjach akademickich raz za razem występują dowody oznaczające pewnego typu troski o przyszłość profesji w większości krajów. O ile obecnie to może nie być jeszcze kłopotem, o tyle za kilkanaście lat roboty funkcjonujące wg algorytmów mogłyby okazać się o wiele lepszymi pracownikami niż kadra pracownicza. Jak w stosunku...