Kominki obecnie uchodzą nie tylko za oryginalną ozdobę, ale także mogą efektywnie ogrzać dom lub stanowić dodatkowe źródło ciepła. Obecnie spełniają one już nie tylko jedną z tych funkcji, ale łączą je, co sprawia, że stają się coraz popularniejsze. Kominek jest także niedrogim sposobem na dodatkowe ogrzewanie wnętrza, a także na skupienie przy nim domowników.

Funkcjonalny i dekoracyjny

Aby kominek nie stanowił jedynie ozdoby, ale także ogrzewał dane pomieszczenie, to powinno się zastosować wkład kominkowy. Niewątpliwie jest on wówczas znacznie skuteczniejszy aniżeli kominek otwarty. Przy wykorzystaniu takiej samej ilości drewna można uzyskać znacznie lepsze efekty, parokrotnie więcej ciepła w kominku wyposażonym we wkład kominkowy. Co więcej, takowy kominek wykorzystując wentylację ogrzewa także inne pomieszczenia, sąsiadujące z wnętrzem, w którym się on znajduje. Co prawda działa w nich w mniejszym stopniu – chyba że wykorzystuje się kominek z płaszczem wodnym i grzejniki.

Wybór kominka

Według obowiązujących przepisów, kominek nie może stanowić jedynego źródła ciepła w domu – ma to na celu uniknięcie pełnego wychłodzenia budynku lub awarii instalacji grzewczej w wypadku dłuższej nieobecności mieszkańców. Jednakże wiosną lub wczesną jesienią kominek może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem i zapewnić oszczędności. Kominki z płaszczem wodnym lub z systemem dystrybucji gorącego powietrza stanowią fantastyczną metodę dla domków jednorodzinnych. Wyżej wymienione kominki ułatwiają pełniejsze wykorzystanie ciepła, które uzyskuje się ze spalania drewna. Kominek z płaszczem wodnym poza wykorzystanie grzejników, także rozprowadza ciepło za pomocą instalacji wodnego ogrzewania podłogowego. Jeśli jednak mamy mieszkanie o większym metrażu, to dobrym wyborem będzie w tym wypadku kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza z obiegiem wymuszonym – tutaj dzięki wentylatorom do innych pomieszczeń wtłaczane jest ciepłe powietrze.

SzalonyMax.pl – sklep z kominkami, meblami warsztatowymi i piecami – sprawdź ofertę

http://www.szalonymax.pl/

Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup kominka z wkładem należy zwrócić uwagę na pewne parametry danego sprzętu. Przede wszystkim ważne jest to, jak długo może on pracować bez uzupełniania opału. Dobrym wkładem jest taki, który jest w stanie utrzymać żar co najmniej dziesięć godzin. Ważna jest także sprawność komina – lepiej zrezygnować z zakupu wkładu, którego sprawność jest mniejsza niż siedemdziesiąt procent. Do najlepszych wkładów należą te osiągające ponad osiemdziesiąt procent sprawności w trakcie pracy z ograniczonym dopływem powietrza. Równie znacząca jest moc grzewcza, gdyż najczęściej w domach potrzeba około 0,08 kW na metr kwadratowy. W przypadku starszych oraz nieocieplonych domów niekiedy konieczne jest nawet 0,14 kW na metr kwadratowy. Co więcej, należy także zwrócić uwagę na szybę w kominkach, ponieważ duża i panoramiczna lub pryzmatyczna często powoduje przegrzewanie się niewielkich pomieszczeń – oczywiście mowa tutaj o tych, w których kominki się znajdują.

Rodzaje

Do wyboru jest wiele różnych typów kominków. Są to między innymi:

  • biokominek, który stanowi rozwiązanie dla wnętrz, w których niemożliwie jest umiejscowienie tradycyjnego paleniska.
  • kominek otwarty z murowanym ceglanym paleniskiem,
  • kominek z wkładem,
  • kominek wolnostojący,
  • kominek elektryczny,
  • kominek gazowy.
http://www.alotti.pl/wp-content/uploads/2018/05/kominek18-1024x768.jpghttp://www.alotti.pl/wp-content/uploads/2018/05/kominek18-150x150.jpgSebastianDomKominki obecnie uchodzą nie tylko za oryginalną ozdobę, ale także mogą efektywnie ogrzać dom lub stanowić dodatkowe źródło ciepła. Obecnie spełniają one już nie tylko jedną z tych funkcji, ale łączą je, co sprawia, że stają się coraz popularniejsze. Kominek jest także niedrogim sposobem na dodatkowe ogrzewanie wnętrza, a...