Składanie komputera wymaga dobrania odpowiedniego do potrzeb rodzaju chłodzenia. Obecnie związana z tym technologia daje dużo możliwości, ale główną rolę odgrywa zakres cenowy. Bardziej wydajne rozwiązania, które z pewnością przydadzą się wymagającym graczom, są o wiele droższe niż standardowe sposoby odprowadzania ciepła.

Chłodzenie podzespołów jest jednym z najważniejszych elementów, o które powinniśmy zadbać podczas składania komputera. Na rynku dostępnych jest jego klika typów, które różnią się od siebie wydajnością czy zakresem cenowym.

Aktywne

Odprowadzanie czy niwelowanie ciepła zbierającego się podczas pracy komputera odbywa się między innymi za pomocą zasilanych wentylatorów i wiatraczków. Należy to do tańszych rozwiązań, ale jego główna wada – czyli hałas – może być uciążliwa dla użytkowników komputera. Wentylatory służą utrzymywaniu ruchu powietrza wewnątrz obudowy peceta, dzięki czemu temperatura nie narasta, a odprowadzanie ciepła z radiatora jest wówczas wydajniejsze.

Pasywne

Za przykład chłodzenia pasywnego może posłużyć radiator, który zamocowany jest przy procesorze. Wykorzystuje on zjawisko konwekcji swobodobnej i dzięki niej utrzymuje odpowiednią temperaturę procesora. Chłodzenie pasywne samo w sobie nie jest najwydajniejszym rozwiązaniem, dlatego standardem jest łączenie tego typu odprowadzania ciepła z chłodzeniem aktywnym.

Te dwa rodzaje chłodzenia występują w każdym komputerze i są najpopularniejsze. Wymiany radiatorów i wentylatorów mogą okazać się pomocne, szczególnie dlatego, że urządzenia te nie posiadają długiej żywotności, przez co są w stanie zanotować spadki wydajności.

Chłodzenie wodne

Dla komputerowych pasjonatów dostępne jest chłodzenie, którego bardzo wysoka cena stanowi główną wadę. Zapewnienie podzespołom odprowadzania ciepła za pomocą instalacji wodnej (rezerwuaru, chłodnicy, pompki oraz bloku) wewnątrz obudowy jest rozwiązaniem bardzo wydajnym. Wymagają one jednak zainstalowania dodatkowych podzespołów, dlatego w przypadku korzystania z chłodzenia wodnego należy zadbać o obudowę odpowiednich rozmiarów.

http://www.alotti.pl/wp-content/uploads/2016/09/chłodzenie-komputera.jpghttp://www.alotti.pl/wp-content/uploads/2016/09/chłodzenie-komputera-150x150.jpgSebastianinformatykaSkładanie komputera wymaga dobrania odpowiedniego do potrzeb rodzaju chłodzenia. Obecnie związana z tym technologia daje dużo możliwości, ale główną rolę odgrywa zakres cenowy. Bardziej wydajne rozwiązania, które z pewnością przydadzą się wymagającym graczom, są o wiele droższe niż standardowe sposoby odprowadzania ciepła. Chłodzenie podzespołów jest jednym z najważniejszych elementów, o...