Zmarszczki to jedna z najszybciej zauważalnych oznak starzenia. Pojawiają się na całej powierzchni skóry pokrywającej ludzki organizm, ale najbardziej kłopotliwe wydają się te, które z czasem pogłębiają się w rejonie twarzy. Aby zrozumieć czym właściwie są zmarszczki, postrzegane jako bruzdy na niegdyś gładkiej powierzchni skóry, wypada być zorientowanym w podstawowych tajnikach budowy tego organu. Wypada wiedzieć, że jego kluczową częścią strukturalną jest skóra właściwa, zbudowana ze zwartej tkanki łącznej, wzbogaconej między innymi o kolagen i elastynę. To w tym obszarze należy dopatrywać się bezpośrednich przyczyn powstawania zmarszczek, choć wpływ na przyspieszenie tego procesu mogą mieć skłonności genetyczne oraz liczne czynniki środowiskowe. Pojawienie się zmarszczek można świadomie lub mimo woli przyspieszyć, między innymi nie chroniąc skóry należycie przed działaniem bardzo wysokich i bardzo niskich temperatur, a także prowadząc niezdrowy i stresujący tryb życia.

Trudno jednak ustrzec się przed zasadniczą przyczyną pojawiania się zmarszczek. Mowa tu o zanikaniu włókien kolagenowych i elastynowych. Proces ten rozpoczyna się mniej więcej wtedy, gdy organizm przekracza wiek 20 lat. Skóra pozbawiona kolagenu i elastyny z roku na rok staje się coraz mniej sprężysta, a pierwsze załamania w jej dotąd elastycznej strukturze uwidaczniają się już w okolicach osiągnięcia przez ciało 25. roku życia. Kolagen i elastyna to jednak nie jedyni sprawcy tego problemu: wraz z wiekiem w ciele ubywa naturalnie obecnego tu kwasu hialuronowego, który wspomaga wspomniane włókna w tworzeniu skóry jędrnej i niewrażliwej na odkształcenia. Co więcej, dojrzalszy organizm produkuje samodzielnie coraz mniej witamin A, C i E, które pobudzają wytwarzanie wspomnianych włókien i kwasu.

Największa część zmarszczek pojawiających się na ludzkiej skórze to tak zwane zmarszczki mimiczne, związane z pracą mięśni, które pokrywa dany obszar skóry. Nie są one bezpośrednio związane z procesami starzenia się samej skóry, ale gdy regularna praca mięśni wpływa na osłabioną strukturę tkanki zwartej, efekty w postaci widocznych załamań staną się widoczne dość szybko. W miarę upływu czasu w dojrzałej skórze zachodzą jednak dalsze niekorzystne zmiany: staje się coraz bardziej wiotka i cienka, coraz bardziej podatna na działanie siły ciążenia. Drugim rodzajem zmarszczek są bowiem zmarszczki grawitacyjne, będące efektem stopniowego opadania fałdów skóry. To zjawisko można zaobserwować w okolicach powiek i policzków, a także na szyi. Ostatni typ zmarszczek, określanych mianem strukturalnych, to oznaka tak zwanego fotostarzenia. Uszkodzenia w strukturze skóry są wówczas efektem nadmiernego oddziaływania na nią promieni słonecznych lub promieniowania generowanego sztucznie (na przykład emitowanego przez lampy stosowane w solariach). Zmiany wywołane taką ingerencją mogą być powierzchowne lub sięgać bardzo głębokich partii skóry. Często wiążą się także z pojawieniem się równie nieestetycznych przebarwień.

http://www.alotti.pl/wp-content/uploads/2017/02/domowe-sposoby-na-zmarszczki-wokół-ust-1024x1024.jpghttp://www.alotti.pl/wp-content/uploads/2017/02/domowe-sposoby-na-zmarszczki-wokół-ust-150x150.jpgdrogabiznesuZdrowie i urodaZmarszczki to jedna z najszybciej zauważalnych oznak starzenia. Pojawiają się na całej powierzchni skóry pokrywającej ludzki organizm, ale najbardziej kłopotliwe wydają się te, które z czasem pogłębiają się w rejonie twarzy. Aby zrozumieć czym właściwie są zmarszczki, postrzegane jako bruzdy na niegdyś gładkiej powierzchni skóry, wypada być zorientowanym w podstawowych...